Engelsiz Sohbet - HAKAN YAZICI

Engelsiz Sohbet - HAKAN YAZICI

Engelsiz Sohbetimizin bugünkü misafiri Hakan YAZICI.

EHA - Hoş geldiniz Hakan Başkanım nasılsınız

H.Y. - Hoş buldum, teşekkür ederim.

EHA - Bize Kendinizi tanıtır mısınız?

H.Y. - Aslen Artvin Şavşat’lıyım. Babamın ve annemin devlet memuru olmalarından dolayı 1973 yılında görev yaptıkları Van’ın Muradiye ilçesinde dünyaya geldim. 1983 yılında Sakarya’ya tayinleri çıkınca ailecek Sakarya’ya geldik ve o günden beri Sakarya da ikamet ediyoruz. Artvinli olmaktan gururluyum ama Sakaryalıyız demekte gönlümüzün bir tarafını hoşnut ediyor.

Arifiye Öğretmen Lisesini, 2002 Marmara Üniversitesi BESYO bölümünü bitirdim. 2003 yılından beri Turkcell Bayisi olarak ticaretin içindeyim.

Evliyim 10 ve 15 yaşında 2 erkek çocuk sahibiyim.

EHA - Siyasete girişiniz nasıl oldu. Siyasete merak varmıydı?

H.Y. - Aslında siyasete çok sıcak değildim ama gündemi takip ediyordum. Bir gün birilerinin selamı ile 3 arkadaş geldi bana Büyük Birlik Partisinden geldiklerini ve Sakarya’da tüm ilçelerde seçimlere katılacaklarını ve beni de Arifiye’den aday göstermek istediklerini söylediler ve 2014’de bir seçim süreci geçirdik %4 oy aldık, 2019 seçimlerinde ise %18 oy alarak Arifiye ilçesinde seçimi 2. parti olarak bitirdik. Önümüzdeki süreçte siyaset olur mu bilmiyorum ama olursa da siyasete çok ısındık. Vatana, millete, bulunduğum muhite hizmet etme düşüncesi bana her zaman sıcak geldi. Siyaset olursa da hayır diyeceğimi pek sanmıyorum

EHA - Hakan Başkanım öncelikle Büyük Birlik Partisinden başlayalım isterseniz. Parti olarak engelliye bakış açınız nasıl?

H.Y. - Partimizin engelli politikası bir çok siyasi parti de olduğu gibi Büyük Birlik Partisinde de var. Bu benim iç eleştirimdir. Her ne kadar kâğıt üzerinde olsa bile hayata geçirilmemiş bütün partiler için geçerli metinler var. Engelliler üstün çabalarla kendilerini hayata katmak isteseler de partiler olarak buna çok destek olduğumuzu düşünmüyorum.

EHA - Seçim zamanı söylediğiniz vaatler arasında mutlaka engelliler için de yapılacak çalışmalar vardı. Sizce Sakarya’da yaşayan birisi olarak hem Büyükşehir Belediyesi hem de Arifiye Belediyesinin engelliler için yaptığı çalışmalardan hakkında ne düşünüyorsunuz?

H.Y. - İşin doğrusu engelliler meselesi çok hâkim olduğumuz bir mesele değil bu bizim eksik tarafımız ama engellilerin sıkıntılarını anlamak için de meseleye çok da hakim olmaya gerek yok. Sokağa çıktığımız zaman kaldırımlara baktığımızda engelliler için yeterli özenin gösterilmediğini tek bir örnekle açıklamamız mümkün. Bunun için top yekûn bir çalışma lazım.

EHA - Siyasete katılmak isteyen engelli kardeşlerimiz için ne söylemek istersiniz?

H.Y. - Bende engelliler için şöyle bir eleştiri yapabilirim. Bence siyasetin içine daha aktif girerek kendilerini temsil edecek bireyleri aktif siyasetin içinde var edip sıkıntılarını daha net, birebir muhatapları ile çok daha rahat konuşup tartışabilecekleri ortamlara taşıyabilirlerse bu sıkıntıları çözmek biraz daha kolay olur. Partilerin il, ilçe teşkilatlarına, belediyelerin meclis üyeliklerine katılımları ile bu işlerin içerisinde olup temsil ettikleri grupların sıkıntılarını daha rahat anlatıp ifade edebileceklerini ve karşılıkta bulabileceklerini düşünüyorum.

EHA - Biliyorsunuz son yapılan yerel seçimlerde bir ilk olarak İstanbul’un Avcılar ilçesinde engelli bir arkadaşımız Turan HANÇERLİ Belediye Başkanı seçildi. Aslında engelliler olarak siyasetin içinde olmak istiyoruz ancak partiler maalesef engelli adayları son sıralarda seçilmesi zor görünen yerlerde aday gösteriyorlar ve partiler çıkıp açıklama yaptıkları zaman listemizde bu kadar engelli aday var diyebiliyorlar ama etkin olarak maalesef partilerimizde engellinin haklarını savunmasında, siyasete girmesinde çok da yardımcı oldukları söylenemez.

H.Y. - O konuda kesinlikle haklısınız ama dediğim gibi meclis üyesi yapmayabiliyorlar, sıralama da son sıralara koyabiliyorlar bu zaten engelli arkadaşlarımıza bizim ne kadar önem verdiğimizi sadece lafta ama realiteye döndüğümüz zaman sıralamadaki yerine baktığınızda onu anlayabiliyorsunuz zaten. Meclis üyesi olarak giremiyorsunuz belki ama il ve ilçe teşkilatlarına girip oradan bir ivme kazanıp o listelerde baş sıralara ya da seçilebilir sıralara geçme gibi çalışmanız olabilir. Bence her partide engelli arkadaşlardan il, ilçe teşkilatlarının içinde birkaç arkadaşın olması lazım.

EHA - Partilerin mecliste temsil edilebilmesi için belli bir oranda oy alması gerekiyor. Peki her partinin de belli bir oranda engelli aday göstermesi görüşü hakkında ne düşünüyorsunuz.

H.Y. - Bence çok mantıklı. Her partiye bulunduğu ilin ya da ilçenin nufüsuna göre belli bir sayıda engelli aday göstermesi şartı getirilebilir.

EHA - Engellilerin temsil edilmesinin zor olduğunu bu dönem de Türkiye Engelsiz Spor Platformunun yerel yönetimlerin amatör spor kulüplerine yaptığı ayni ve nakdi yardımdan fırsat eşitliği ilkesi içinde engelli spor kulüplerine ve bireysel spor yapan engellilerede yapılması konusunda verilen kanun değişikliği teklifi günlerdir mecliste yasalaşması için bekliyor. Meclistekiler bile önem vermiyor engelliler ile alakalı konulara.

H.Y. - Sürekli şikayet ettiğim mesele budur benim. Sözde çok güzel şeyler söylüyoruz, çok güzel şeyler anlatabiliyoruz ama anlattıklarımızı hayata geçirmede her zaman eksik kalıyoruz. En büyük sıkıntılarımızdan biri bu. Engelliler konusunda bu çok daha fazla yaşadığımız bir durum. Sizinle konuşurken ne güzel çalışma yapmışsınız diyoruz ama bir dahaki çalışmada bize biraz destek olun denildiği zaman olay kem küme dönüyor oda ülkemizdeki çok ciddi sıkıntılardan bir tanesi. Bizim engellileri göz ardı etmemiz çok doğru değil çünkü bir şekilde hayatın içinde kalmaya çalışan insanlar. Şartlarını zorlayarak spor yapıyorlar, şartlarını zorlayarak eğitim alıyorlar, şartlarını zorlayarak bir işyerinde çalışıyorlar engelsiz bir vatandaş gibi kolay bir hayat yaşamıyorlar. Burada bizimde bir şekilde az ya da çok destek olmamız gerekiyor ve meselelerin sözde kalmaması gerekiyor.

Geçen gün bir şey gördüm hiç görmemiştim belki de vardı gözümden kaçmış onu anlatmak istiyorum çok hoşuma gitti. Bir sahil kenarında tekerlekli sandalye kullanan engelliler için suya girebilsin diye yol yapmışlar. Çok hoşuma gitti keyifli bir uygulama. Belki yüzemiyor, denize giremiyor ama belli bir yere kadar kimseye ihtiyacı olmadan tekerlekli sandalyesi ile gidip suyun içinde serinleyebiliyor. Bir daha ki seçimlerde ne olur bilinmez ama yapılacaklar listesine ekleyeceğim.

EHA - Hakan Başkanım ziyaretiniz ve yaptığınız hoş sohbetiniz için çok teşekkür ederiz.

H.Y. - Engelliler Haber Ajansı olarak çok iyi projeleriniz var. Televizyon ve Radyo yayınlarınız, basılı gazeteniz ve kurmak istediğiniz atölye projesi çok özverili bir çalışma gerektiriyor. Yapacağınız çalışmalarda başarılar diliyorum. Bizlerde çalışmalarınıza elimizden geldiğince destek olmaya gayret göstereceğiz. Kolay gelsin.